LivinWarsaw

Wilanów w pigułce

Jurate
Jurate , 05/01/18

Już od siedmiu lat mieszkam na Wilanowie i bardzo lubię tą dzielnicę. Ale dopiero teraz, na urlopie macierzyńskim, spędzam tu naprawdę dużo czasu. Mój synek niezbyt lubi jeździć autem, więc czasem zdarza mi się całe tygodnie nie opuścić dzielnicy. Więc to tutaj muszę szukać sobie i synkowi ciekawych zajęć, by na co dzień miło spędzić czas.

Ostatnio miasteczko Wilanów robi się nieco zatłoczone. Szczególnie w weekendy, spacerując trzeba uważać, aby nie zostać potrąconym przez rower, no i brakuje mi tu trochę zieleni. Natomiast uwielbiam to, że wszystko jest świeże, ładne i nowoczesne. Zawsze lubiłam tu mieszkać, ale ostatnio przekonałam się również, że nawet nie opuszczając dzielnicy przez kilka dni czy nawet tygodni, można się tu dobrze bawić. Przygotowałam więc krótkie zestawienie moich ulubionych miejsc i zajęć na Wilanowie.

Latem: Jak każda dzielnica, również Wilanów najwięcej do zaproponowania ma latem. W gorące dni warto wybrać się do Lake Park Wilanów i leniwie spędzić dzień opalając się jak na wczasach. Wieczorami lubimy usiąść w ogródku w jednej z knajp lub rozłożyć się na leżaczku przy Royal Wilanów. Miłym sposobem na spędzenie wieczoru jest również kino plenerowe na plaży Wilanów. A dla bardziej aktywnych polecam odkrywanie dzielnicy i okolic rowerem – wokół miasteczka biegnie świetna trasa rowerowa, którą w 15 minut dojedziemy do lasu kabackiego.

Zimą: Zimą największą atrakcją w dzielnicy są iluminacje świąteczne przy pałacu króla Jana III Sobieskiego. W słoneczne dni warto wybrać się na spacer nad jezioro Powsinkowskie  – na chwilę można zapomnieć o tym, że znajdujemy się w wielkim mieście. Natomiast w chłodniejsze dni można wybrać się na basen przy ul. Wiertniczej lub Gubinowskiej albo pobawić się całą rodziną na lodowisku przy ul. Gubinowskiej (w tygodniu koniecznie sprawdzaj grafik w basenie!).

Sport: Niestety ze względu na małe dziecko (i CC) nie miałam jeszcze możliwości wypróbowania bezpłatnych treningów Women’s Run Wilanów, ale koniecznie chciałam tutaj o nich wspomnieć (chociaż w tym sezonie już się zakończyły). Odbywały się w każdą środę o 18.30. Uważam, że jest to świetna opcja dla kobiet lubiących biegać lub po prostu ćwiczyć na świeżym powietrzu. W grupie jest raźniej i motywacja jest na pewno większa. Latem 2018 planuję koniecznie dołączyć do tej grupy biegaczy.

Kolejną alternatywą dla siłowni może być jazda konna. Tuż za miasteczkiem Wilanów (w stronę Konstancina) jest stadnina koni, gdzie odbywają się zajęcia.

Gdzie z dzieckiem: Wilanów jest świetną dzielnicą do wychowywania dzieci. Szczególnie miasteczko, ponieważ mieszkają tu głównie młode rodziny z dziećmi, więc nikogo nie zdziwi widok małego dziecka w knajpie, na siłowni czy w basenie. Jest tu również sporo miejsc, specjalnie przeznaczonych dla małych dzieci.

Na plaży Wilanów mamy wielki plac zabaw, a w Pasażu Handlowym ALTO jest sala zabaw Fikołki,  sąsiadująca z kawiarnio-lodziarnią i włoską restauracją Cucina Wilanów, gdzie można w spokoju poczekać na nasze pociechy. Świetnym miejscem dla dzieci jest również Royal Wilanów – na zewnątrz są uwielbiane przez dzieci trampoliny, ścianka wspinaczkowa, boisko itd.

W większości kawiarni i restauracji w dzielnicy znajdziemy przewijaki i często także kącik dla dzieci. Są również kawiarnie przeznaczone specjalnie dla rodziców z małymi dziećmi – polecam Kids Molo Cafe* oraz Polana*. Wózek zaparkujemy na zewnątrz knajpy lub bez problemu weźmiemy do środka, a w środku – zabawki, krzesełka dla dzieci, przewijak i oczywiście menu dziecięce. Odbywają się tu również zajęcia dla dzieci – niektóre już od 3. miesiąca życia.

Dla aktywnych mam w siłowniach odbywają się zajęcia fitness, np. trzy razy w tygodniu w Zdrofit o godz. 11tej rano. A na basenie przy ul. Wiertniczej organizowane są zajęcia pływackie dla niemowląt.

Drinki: Wilanów jest spokojną dzielnicą, nie warto szukać tu klubów nocnych i głośnych imprez. Natomiast jak się czasem chce wieczorem wyjść na piwo, polecam The Beer Store*. Jest to mały, przytulny lokal serwujący piwa z różnych krajów, jak sama nazwa sugeruje. Szczególnie latem fajnie jest usiąść na leżaku z piwkiem na zewnątrz lub obejrzeć ważny mecz puszczany na telewizorach lub przy większych, letnich wydarzeniach również na wielkim ekranie na zewnątrz.

na Wilanowie

Jedzenie: Na Wilanowie jest już tyle restauracji, że można by je posortować po kuchni. Natomiast w skrócie polecam swoje ulubione – moim absolutnym faworytem od dnia otwarcia jest Kuchnia Otwarta* – jedzenie jest smaczne, menu co jakiś czas się zmienia dopasowując się do sezonu oraz najnowszych trendów, a wystrój jest czysty, nowoczesny i nie przytłaczający. Na pizzę natomiast polecam Vilano* lub Basico* (chociaż nie są to pizzerie, pizza to tylko nieznaczna część menu tych restauracji). Kiedy chcemy zjeść szybko i smacznie – Taste Burger*. A kiedy najdzie ochota na dobry kawałek mięsa, warto pójść do Bistecca Bistro*. Restauracja często wydaje się stać pusta, więc nie raz zastanawiałam się już, jak ona się utrzymuje przez już przynajmniej pięć lat. Ale to, że ona najczęściej nie pęka w szwach jest również atutem tego miejsca – nie trzeba długo czekać na jedzenie, a obsługa jest bardzo uprzejma.

* Kids Molo Cafe – Franciszka Klimczaka 17

Polana – Franciszka Klimczaka 5

The Beer Store – Aleja Rzeczypospolitej 14

Kuchnia Otwarta – Franciszka Klimczaka 1 – więcej TUTAJ

Vilano – Kazachska 1

Basico – ul. Adama Branickiego 11

Taste Burger – ul. Przyczółkowa 400

Bistecca Bistro – ul. Adama Branickiego 11

Royal Wilanów – więcej TUTAJ

Lake Park Wilanów – więcej TUTAJ

Tagi
TE WPISY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

SKOMENTUJ TEN WPIS

JURATE & BALBINA
WARSZAWA

O nas / Zobacz więcej

Facebook
Archiwum
Nasze 3 grosze
"You only live once, but if you do it right - once is enough" - Mae West