LivinWarsaw

Kuchnie świata i klimat starych willi

Jurate
Jurate , 23/06/16

 

W ten weekend, wolny czas spędziliśmy po prawej stronie Wisły, spacerując i odpoczywając na ulicy Francuskiej. Jest ona położona tuż za Stadionem Narodowym, jednak ma całkiem inny klimat niż centrum miasta – spokojniejszy i bardziej wyluzowany.

Ulica Francuska jest główną ulicą na Saskiej Kępie, w dzielnicy Praga-Południe i jednym z bardziej urokliwych miejsc w Warszawie. W weekendy tętni życiem i ściąga ludzi z różnych części miasta. Wzdłuż całej ulicy rosną duże drzewa, a najstarsze zachowane budynki pochodzą z lat 30-tych XX wieku i „widziały” jeszcze walki podczas drugiej wojny światowej, nadając jej wyjątkowy charakter.

IMG_4030IMG_4006

Do 2015 roku przez siedem lat na ulicy Francuskiej było organizowane coroczne święto Saskiej Kępy (w 2016 roku święto pierwszy raz odbyło się w parku Skaryszewskim). Motywem przewodnim pierwszej edycji  święta była postać Agnieszki Osieckiej – znanej poetki, która większość życia mieszkała właśnie w tej dzielnicy i lubiła przebywać oraz pisać teksty piosenek w kawiarni Sax na ulicy Francuskiej. Na rogu Francuskiej i Obrońców, przy kawiarni Rue de Paris, znajdziemy jej pomnik.

Klimat starych przedwojennych willi i wysokich stuletnich drzew rzeczywiście pozytywnie nastraja do pisania i twórczości. Bardzo możliwe, że ja również się skuszę do pisania kolejnych postów właśnie tutaj.

IMG_4098IMG_4151

 

Dzisiaj ulica Francuska jest prawdziwym zagłębiem restauracyjnym z niezliczonymi kawiarniami, cukierniami i restauracjami. Spacerując wzdłuż ulicy, która swoim klimatem przypomina aleję, widok zrelaksowanych ludzi przesiadujących w letnich ogródkach i sączących drinki, zachęca, aby samemu usiąść w jednym z licznych lokali na sobotni lunch.

IMG_4096IMG_4108IMG_4054IMG_4063IMG_4067

Poniżej kilka najciekawszych kawiarni i restauracji na ulicy Francuskiej:

Café Baobab, ul. Francuska 31 – mała przytulna kawiarnia o bardzo oryginalnym wystroju, serwująca dania kuchni Senegalskiej z afrykańską muzyką w tle.

Facebook: Café Baobab

IMG_4002IMG_4003

 

Handroll Grab & Go, ul. Francuska 32 – sushi jako danie uliczne – świeże rolki na wynos. Bardzo fajny pomysł na zdrowszy street food. Rolki można zjeść również na miejscu w małym, przytulnym, letnim ogródku.

Facebook: Handroll

IMG_4048IMG_4046

 

F30, ul. Francuska 30 – miejsce znane głównie z wiszących kolorowych parasolek na zewnątrz lokalu. Idealne miejsce na kawę i ciasto w przyjemnej atmosferze.

Facebook: Francuska Trzydzieści

IMG_4059

 

Bella Napoli, ul. Francuska 18 – kolejny lokal w Warszawie znanej już Pizzerii i Spaghetterii, z domowym klimatem i jak w większości knajp na Francuskiej, również z uroczym ogrodem.

http://www.bellanapoli.com.pl/

IMG_4084IMG_4085

 

The One, ul. Francuska 3 – jedno z bardziej eleganckich miejsc na tej ulicy. Kuchnia jest oparta na produktach zdrowych i ekologicznych. Świetne dania z grilla, ciekawe menu śniadaniowe, bardzo ładny i duży ogródek letni.

http://www.theonefrancuska3.pl/

IMG_4136IMG_4137

 

Poza tym na ulicy Francuskiej znajdziemy także Dom Polski, Repubblica Italiana, Lodziarnię Grycan, Lukullus, Croque Madame, Rue de Paris, Costa Coffee, Trattoria Rucola i inne.

Save

Save

Save

Tagi
TE WPISY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

SKOMENTUJ TEN WPIS

JURATE & BALBINA
WARSZAWA

O nas / Zobacz więcej

Facebook
Archiwum
Nasze 3 grosze
"You only live once, but if you do it right - once is enough" - Mae West