LivinWarsaw

Plac Grzybowski

Balbina
Balbina , 13/05/16

IMAG0306IMAG0310IMAG0319IMAG0338IMAG0321IMAG0330IMAG0332IMAG0346IMAG0342IMAG0341IMAG0326IMAG0325

Plac Grzybowski od samego początku przybierał bardzo różny charakter. Od momentu powstania, czyli od XVII wieku, był już placem targowym, ratuszem, więzieniem, miejscem egzekucji czy wreszcie terenem getta warszawskiego podczas II wojny światowej. Aktualnie, po gruntownej modernizacji Placu w 2010 roku jest to po prostu miejsce „bywania”.

Ja sama jestem tu przynajmniej raz w tygodniu, odwiedzając tamtejsze knajpki, spotykając się ze znajomymi na pogaduchy, przesiadując na powietrzu na ławce, jedząc lody z pobliskiej lodziarni Limoni, czy po prostu przechodząc w drodze do domu.

O Placu Grzybowskim robi się coraz głośniej z kilku powodów. Po pierwsze niezwykła historia tego miejsca, którą przybliża nam się coraz częściej. Połączenie kultury żydowskiej i chrześcijańskiej, piękne kamienice zaprojektowane w XIX wieku, z kościołem Wszystkich Świętych na czele, gdzie modlili się Żydzi przebywający na terenie getta podczas II wojny światowej. Kamienice te są sukcesywnie odrestaurowywane, co widać po pięknej ulicy Próżnej. Niewielkie sklepiki nadal podtrzymują tradycję handlu żelaznymi drobiazgami.

Po drugie lokalizacja, Plac skrywa się w centrum miasta, pomiędzy ulicami Grzybowską, Twardą, Bagno i Królewską. Jest niczym oaza, zielona perełka pośród wysokich biurowców. Po trzecie organizowane liczne imprezy tematyczne, z najwiekszym Festiwalem Kultury Żydowskiej, Festiwalem Singera, który odbywa się tu co roku w sierpniu.

No i wreszcie knajpy. Plac Grzybowski stał się prawdziwym zagłębiem kulinarnym. W zależności od pory dnia, okazji czy apetytu, zawsze dopasujemy cos odpowiedniego. Oto kilka najciekawszych propozycji.

 

 

Ceviche Bar – królestwo Martina Gimeneza Castro znajdujące się w nowoczesnym budynku Cosmopolitan. Miejsce gdzie można zjeść typowe peruwiańskie jedzenie, niesamowicie zdrowe, lekkie, świeże i pikantne.

Adres: Twarda 2/4

cevichebar

 

Nowa Próżna – bistro idealne zarówno na śniadanie, lunch czy kolację. W menu znajdziemy ośmiornicę, tatar z tuńczyka, cielęcinę oraz sandacza.

Adres: Próżna 10IMAG0294

 

Mercato – restauracja połączona z delikatesami serwującymi włoskie pyszności. Menu przygotowane na bazie lokalnych, włoskich produktów.

Adres: Próżna 7IMAG0302

 

Strefa – oryginalne, eleganckie miejsce, dobre na spotkania biznesowe czy randki. W menu dominują ryby i owoce morza – specjalność szefa kuchni.

Adres: Próżna 9IMAG0316IMAG0313

 

Cafe Próżna – czyli miejsce troche mniej zobowiązujące i na luzie, przypominająca przytulną, francuską kawiarnię. Idealna na małą czarną, czy lampkę domowego wina w gronie znajomych.

Adres: Próżna 1220160509_194942

 

Kieliszki na Próżnej – ponad 1000 kieliszków zdobiących wyjątkowe wnętrze, doskonała selekcja win i menu, w którym znajdziemy dania podkreślające smak trunków. Tutaj wino jest daniem głownym.

Adres: Próżna 1220160509_195025

 

Charlotte Menora – Siostra Charlotte przy Placu Zbawiciela ze zdecydowanie większym i bardziej przestronnym wnętrzem. Menu, oprócz pozycji dobrze nam znanych z innych lokali Charlotte (Warszawa, Kraków, Wrocław)) posiada także kilka smakołyków z kuchni żydowskiej, jak bajgle, pudding z chałki, blintzes (biały ser, skórka pomarańczowa, śmietana, woda różana), cymes (marynowana marchewka z kolendrą, daktylami i orzechami) czy caviar juif (chałka grillowana z gęsią wątróbką, z jajkiem, cebulą, buraczkami).

Adres: Plac Grzybowski 220160509_194828

 

Pardon To Tu – wyjątkowy pub, klub, sklep z vinylami, księgarnia, miejsce koncertów. Można tu zjeść, napić się dobrego piwa i drinków. Wszystko w towarzystwie muzyki na żywo.

Adres: Plac Grzybowski 12/1620160509_194306

 

Odette Tea Room – dla wszystkich miłośników herbat z całego świata i wyjątkowych, nowoczesnych deserów. Tutaj zapomnicie o wszelkich dietach!

Adres: Twarda 2/4

odette-twarda-20151007

Tagi
TE WPISY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

SKOMENTUJ TEN WPIS

JURATE & BALBINA
WARSZAWA

O nas / Zobacz więcej

Facebook
Archiwum
Nasze 3 grosze
"You only live once, but if you do it right - once is enough" - Mae West