LivinLifestyle

Trzecia Fala – Kawa Specialty

Balbina
Balbina , 15/02/16

Rozpuszczalna, mielona, espresso czy latte. To chyba wciąż najbardziej znane nam terminy związane z kawą. Jednak od jakiegoś czasu słownik ten powiększa się o takie terminy, jak kawa specialty, Chemex, drip czy Flat White. Skąd się to wzięło? Oczywiście z miłości do kawy.

Z tej właśnie miłości zrodziła się kawa z rodzaju specialty, czyli kawa najwyższej jakości. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa? Jednym z naistotniejszych czynników jest sposób uprawy i zbioru ziaren. Wymagające warunki, troska plantatorów i lokalnych producentów przekłada się na wysoką jakość i smak kawy.

Q-graderzy, czyli licencjonowani specjaliści do badań jakości kawy, oceniają próbki ziaren w trzech etapach. Pierwszy polega na ocenie zielonych ziaren pod kątem koloru, dojrzałości, wilgotności i ewentualnych defektów głównych i drugorzędnych. Kawa Specialty może posiadać maksymalnie pięć defektów drugorzędych i żadnego głownego. Drugim etapem jest oglądanie i ocena wypalonych ziaren. Przewaga zbyt jasnych ziaren może oznaczać, że są one niedojrzałe bądź stęchłe. Ostatecznym sprawdzianem będzie trzeci etap, czyli sprawdzanie smaku. Podczas cup tastingu, czyli testowaniu kawy, ocenia się jej aromat, kwasowość, słodycz, balans, cielistość, czystość i posmak. Ziarna, które dopiero podczas oceny uzyskają powyżej 80 puntów ze 100 możliwych zostaną zakwalifikowane jako kawa Specialty, te poniżej jako kawa komercyjna.

Uprawa i obróbka ziaren to jednak nie wszystko. Aby osiągnąć idealny smak, ziarna wymagają odpowiedniego wypalenia. Jest ono dużo delikatniejsze niż w przypadku kaw komercyjnych. O sposobie wypalenie decyduje doświadczenie i wiedza roast mastera, ponieważ każda kawa będzie wymagać innego traktowania.

Po wypaleniu czas na parzenie. I tu zaczyna się największa zabawa dla nas, odbiorców i amatorów kawy. Tradycyjne parzenie ciśnieniowe odchodzi w cień na rzecz ręcznych metod, jak drip, Chemex, Aeropress czy Syfon. Liczy się tutaj nie tylko precyzja, ale też świadomość kawy i odpowiedniej obróbki termicznej, która wydobędzie najlepszy smak z ziaren. Kluczowy będzie tutaj sposób zmielenia ziaren, dostosowany do konkretnego urządzenia, ilość kawy, zazwyczaj jest to 6-6.5 grama na każde 100 ml wody, odpowiednia temperatura wody i jej dawkowanie, ale także ręka dobrego baristy, który pokieruje całym procesem parzenia. Co dzięki temu uzyskamy? Kawę o delikatnym, a jednocześnie głębokim smaku, w którym wyczuwa się słodycz i kwasowość przypominającą o tym, że kawa jest wciąż owocem. Napar swoim kolorem i lekkością przypominać będzie bardziej herbatę, niż tradycyjną i mocną kawę.

Odwiedzając kawiarnie alternatywne zachęcam do nawiązania rozmowy z baristą, który z chęcią wprowadzi nas w temat kawy Specialty, opowie i doradzi, jaką kawę dobrać do naszych preferencji smakowych.

Oczywiście nie musimy się ograniczać do samych kawiarni. Poprzez zakup podstawowych urządzeń takich jak ręczny młynek, waga, drip czy Chemex, a także odpowiednich ziaren, dostępnych w każdej kawiarni alternatywnej, możemy pobawić się w domowego baristę i cieszyć się ulubioną kawą każdego dnia.

Pomimo tego, że kawa Specialty stanowi zaledwie 1% rynku, z sukcesem zdobyła nasze serca. Jeśli się w niej rozsmakujemy, nie będzie od niej odworotu.

Trzecia fala ogarnęła między innymi Warszawę. Możemy pochwalić się świetnymi palarniami, wieloma alternatywnymi kawiarniami, czy spotkaniami poświęconymi cuppingowi. O tych wszystkich ciekawostkach będziecie mogli czytać na bieżąco w cyklu Trzecia Fala

Good Coffee Is a Human Right

Java

IMAG2699

Good Coffee is a Human rightIMAG2703IMAG2706IMAG2705IMAG2734IMAG2721

 

 

 

 

 

 

Tagi
TE WPISY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

SKOMENTUJ TEN WPIS

JURATE & BALBINA
WARSZAWA

O nas / Zobacz więcej

Facebook
Archiwum
Nasze 3 grosze
"You only live once, but if you do it right - once is enough" - Mae West