LivinLifestyle

Mąka i Woda

Balbina
Balbina , 22/02/16

Gdzie zjeść dobre, włoskie jedzenie w Warszawie? Większość warszawiaków wskaże Mąkę i Wodę w samym centrum miasta. Odkąd otwarto ją prawie 3 lata temu, niemal codziennie odwiedzana jest przez tłumy, w dużej mierze stałych klientów.

Na samym środku restauracji znajduje się imponujący piec opalany drewnem, dzięki któremu już od wejścia poczujemy cudowny zapach. Okolice pieca to królestwo pizzaiolo, którzy swoją tajemnicę  robienia słynnej już w Warszawe pizzy przywieźli prosto z Włoch, ucząc się od mistrzów. Restauracja korzysta też z innych włoskich produktów, jak najwyższej jakości mozarella di bufala, pomidory San Marzano, czy specjalnie dobierana mąka do pizzy.

Kolejną mocną stroną Mąki i Wody są starannie wyrabiane, domowe makarony. Jest to jedno z nielicznych miejsc przygotowujących je na bieżąco, każdego dnia. Są one sprężyste, delikatne w smaku, otoczone lekkimi sosami, które nie przybiją nas do podłogi po ich zjedzeniu. Przykład? CICATELLA z domową kiełbasą (również robioną na miejscu), sałatą rzymską, jajkiem i Grana Padano, GARGANELLI z grasicą cielęcą, soffritto, romanesco, kalafiorem i białym winem, czy moje ulubione TAGLIATELLE z krewetkami, szczypiorkiem, białym winem i skórką z cytryny.

Menu, oprócz kilku stałych punktów, jak pizza Diavola, Raviolo con uovo, czy deser Budino (symbole tego miejsca), zmienia się co kilka tygodni. Stąd warto jest odwiedzić Mąkę i Wodę więcej niż raz.

Mąka i Woda, Adres: Chmielna 13, Warszawa

IMAG2826IMAG2838

IMAG2747

IMAG2752

Frittatine di Pasta

IMAG2754_BURST002_COVER

Fritatine di Pasta

IMAG2829

IMAG2757

Pizza Porco

IMAG2762

Pizza Porco

Maka i woda 3

Pizza Burrata

IMAG2836

Tagliatelle

IMAG2834

Raviolo con uovo

IMAG2760

Canelloni z żeberkami

IMAG2764

Saltimbocca con Nutella

Maka i woda 1Maka i woda 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi
TE WPISY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

SKOMENTUJ TEN WPIS

JURATE & BALBINA
WARSZAWA

O nas / Zobacz więcej

Facebook
Archiwum
Nasze 3 grosze
"You only live once, but if you do it right - once is enough" - Mae West